Zkoušky Cambridge English jsou nejrozšířenější anglické certifikáty na světě. Nejlepší anglické zkoušky pro základní školy jsou Young Learners Exams (YLE), které jsou vhodné pro děti ve věku 6 – 12 let. Obsahují spousty zábavných aktivit a děti se učí formou her. Pokrok je zaznamenáván pomocí erbů „shields“, které se získávají v každé části testu. Všechny děti získávají certifikát a to je motivuje k dalšímu učení. Zkoušky se dělí na 3 úrovně: Pre-A1 Starters, A1 Movers, A2 Flyers, které na sebe vzájemně navazují a tvoří ucelenou cestu výuky angličtiny na základní škole.
Převzato ze stránek Cambridge Assessment English.
Na stránkách Cambridgeenglish.org/cs najdete informace i o dalších úrovních a další materiály.
První ze tří zkoušek pro nejmenší Young Learners Exams (YLE). Nejčastěji se tato zkouška používá v 1. – 3. třídě na základní škole, podle toho, v jakém ročníku se začíná s výukou angličtiny. Děti se učí porozumět velmi jednoduchým větám a odpovídat na základní otázky. Více informací (v AJ)
Druhá ze tří zkoušek pro nejmenší Young Learners Exams (YLE). Nejčastěji se tato zkouška používá ve 3. – 5. třídě na základní škole, podle toho, ve kterém ročníku se začíná s výukou angličtiny. Úroveň A1 je očekávaná výstupní úrovní z 5. třídy (1. stupeň ZŠ). V této zkoušce se děti učí používat jednoduché věty a vyjadřovat své názory (souhlas/nesouhlas). Více informací (v AJ)
Společný evropský referenční rámec poskytuje obecný základ pro vypracovávání jazykových sylabů, směrnic pro vývoj kurikul, zkoušek, učebnic atd. v celé Evropě. V úplnosti popisuje, co se musí studenti naučit, aby užívali jazyka ke komunikaci, a jaké znalosti a dovednosti musí rozvíjet, aby byli schopni účinně jednat. Popis se rovněž týká kulturního kontextu, do něhož je jazyk zasazen. Rámec také definuje úrovně ovládání jazyka, které umožňují měřit pokrok studentů v každém stadiu učení se jazyku a v průběhu celého života studenta. Původní a plný název dokumentu zní Common European Framework of Reference for Languages: Learning, Teaching, Assessment(CEFR), do českého jazyka byl dokument přeložen pod názvem Společný evropský referenční rámec: učení, vyučování, hodnocení (SERR).
Převzato ze stránek MŠMT
A: Ladislava Coňka 40/3, 142 00 Praha 4 – Písnice